nedelja, 19. maj 2024

nedelja, 5. maj 2024, ob 22.45 uri, ogledov: 440

Balvanska 13-ica za Katjo Debevec v ZDA, Lucija Tarkuš 19.

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Plezalni klub Scena |
Športna plezalka Katja Debevec se je na 2. tekmi svetovnega pokala (SP) v balvanskem plezanju v Salt Lake Cityju 5. maja uvrstila na 13. mesto. V polfinalu se je končalo tekmovanje tudi za Lucijo Tarkuš, ki ja zasedla 19. mesto. Dan prej je Timotej Romšak svojo prvo balvansko tekmo svetovnega pokala v članski konkurenci sklenil na 16. mestu.
Z ženskim finalom se je 5. maja v Salt Lake Cityju končala druga tekma SP 2024 v balvanskem plezanju, žal brez slovenskih predstavnic. Z dobrim plezanjem v kvalifikacijah sta si polfinalni nastop zagotovili Katja Debevec (PK Scena) in Lucija Tarkuš (AK Impol Slovenska Bistrica). Pred domačimi navijači se je ob odsotnosti prve dame športnega plezanja Janje Garnbret zmage veselila Američanka Natalia Grossman, na drugo in tretjo stopničko sta stopili Francozinji Oriane Bertone in Naïlé Meignan.

slc_katja_debevec_foto_slobodan_miskovic_ifsc
Katja Debevec s 13. mestom na drugi tekmi SP v balvanskem plezanju optimistično zre v nadaljevanje sezone (foto Slobodan Mišković/IFSC)

Katja Debevec, deveta po kvalifikacijah, je v polfinalu osvojila vse štiri bonus oprimke, žal pa je ostala brez osvojenega vrha, čeprav je bila nekajkrat zelo blizu. Ta izkupiček je zadostoval za končno 13. mesto, s čimer je izenačila svoj rezultat z lanske tekme SP v Salt Lake Cityju. "Sem kar zadovoljna z nastopom, je pa res, da se mi je v ene parih balvanih vrh izmuznil izpod rok. Drugače sem imela dobro glavo in sem dala vse od sebe, tako da sem zadovoljna in gledam pozitivno za naprej v sezono," je po tekmi dejala 28-letna Ljubljančanka.

Druga slovenska predstavnica Lucija Tarkuš v polfinalu ni našla pravega ritma in se je z zgolj dvema bonus oprimkoma uvrstila na 19. mesto med 20 polfinalistkami, medtem ko je bila v kvalifikacijah 16. Dvajsetletno športno plezalko iz Slovenske Bistrice med 16. in 19. majem čaka že nova preizkušnja - prvi del olimpijskih kvalifikacij v Šanghaju na Kitajskem. Druga tekma kvalifikacijskega turnirja bo od 20. do 23. junija v madžarski prestolnici Budimpešti.

lucija_tarkus_foto_grega_valancic
Lucijo Tarkuš med 16. in 19. majem čaka že nova preizkušnja - prvi del olimpijskih kvalifikacij na Kitajskem (foto Grega Valančič)

Večer prej se je na svoji premierni članski tekmi SP v balvanskem plezanju izkazal novinec v slovenski članski reprezentanci v športnem plezanju Timotej Romšak (PK Scena), ki si je priplezal svoj prvi polfinale, kjer se je uvrstil na 16. mesto. V Salt Lake Cityju je zmagal Japonec Sorato Anraku pred rojakom Meichijem Narasakijem in Avstrijcem Jakobom Schubertom

"Za nami je tekma v Salt Lake Cityju. Rezultatsko si vedno želimo, da bi se kdo uvrstil v finale. Katja je bila kar zrela za to, pokazala je dobro pripravljenost na treningih in v kvalifikacijah, pa tudi v polfinalu je naredila zelo veliko na balvanih, a ji je žal zmanjkal zaključek, to pa ni bilo dovolj. Je pa pokazala obetavno formo. Dali smo priložnost mlajšim in Timotej Romšak je pokazal res dobro plezanje in tudi njegov rezultat je vrhunski, sploh glede na to, da je to njegova prva balvanska tekma v svetovnem pokalu. Tudi Lucija Tarkuš se je uvrstila v polfinale, kjer je sicer plezala precej slabo, a računamo, da se to ne bo več ponavljalo. Trije so obstali v kvalifikacijah, tako Gregor Vezonik kot Matic Kotar sta bila le za eno cono prekratka za polfinale in mislim, da sta sposobna več," je črto potegnil selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren

Slovenske barve so v Salt Lake Cityju zastopali tudi Julija Kruder (ŠPO PD Celje Matica), ki je končala na 28. mestu med 55 plezalkami, ter Gregor Vezonik (PK Kamnik) in Matic Kotar (ŠPO PD Radovljica), na 25. oz. 33. mestu med 62 tekmovalci.

Manca Ogrin

------------------------
Medijske objave:
Timotej Romšak 16. v polfinalu v ZDA (STA)
Slovenci brez finala v Salt Lake Cityju (STA)
Brez Slovencev v finalu (Dnevnik)
Timotej Romšak 16. v polfinalu v ZDA (MMC RTV Slovenija)
Romšak 16. v polfinalu v ZDA, dekleta na delu popoldan (Siol.net)