petek, 3. maj 2024

Športno plezanje |
Komisija za športno plezanje |
Društvo Šaleški alpinistični odsek |
Sanjaj, verjemi in uspelo ti bo - je sporočilo resnične pravljice Janja in čudežna roža, ki je ob svetovnem dnevu knjige izšla pri založbi DZS. Slikanica pripoveduje zgodbo o deklici, ki si upa sanjati, na poti do uspeha pa jo spodbujajo in ji pri premagovanju ovir pomagajo družina in prijatelji.
Nova resnična pravljica prinaša zgodbo o resnični športni junakinji, najuspešnejši športni plezalki vseh časov Janji Garnbret. Napeta zgodba, v kateri ne manjka slikovitih pravljičnih likov, kakršen je stari Kozel, se prepleta z biografskimi elementi iz Janjinega otroštva. Med knjižnimi platnici tako oživijo tudi spomini o Janjinem plezanju po podbojih vrat in plezalnem podvigu z njenimi igračkami na goro iz kupa opek.

janja_in_cudezna_roza_foto_manca_ogrin
Sanjaj, verjemi in uspelo ti bo - je sporočilo resnične pravljice Janja in čudežna roža (foto Manca Ogrin)

Slikanico dopolnjuje njen osebni nagovor mladim bralcem, v katerem je članica slovenske reprezentance v športnem plezanju zapisala: "Še danes verjamem, da nobena odločitev ni napačna, če le verjameš, trdo delaš in vztrajaš. Če je tvoja motivacija biti boljši oziroma boljša, potem sem prepričana, da ti bo na koncu uspelo. Kar koli v življenju izbereš kot svoje poslanstvo, naj te pri tem vodijo mladostna razigranost, nekaj predrznosti in vera v to, da se vsake sanje lahko uresničijo."

janja_garnbret_knjiga_foto_manca_ogrin
Janja Garnbret z ilustratorjem Matejem de Ceccom in avtorjem slikanice Primožem Suhodolčanom (foto Manca Ogrin)

V izobraževalnem založništvu DZS so tudi tokrat k sodelovanju povabili priljubljenega mladinskega pisatelja Primoža Suhodolčana in priznanega ilustratorja Mateja de Cecca. Slikanica Janja in čudežna roža, ki je izšla tudi v angleškem prevodu Janja and the Magic Flower, je že peta v seriji resničnih pravljic, v katerih se ob prepletu avtobiografskih elementov in pravljične pripovedi mladi bralci potopijo v zgodbe o otroštvu in začetkih slovenskih vrhunskih športnikov. Svojo resnično pravljico imajo že Tina Maze, Goran Dragić, Anže Kopitar in Primož Roglič

janja_garnbret_2024_foto_grega_valancic
Janja je naslovom olimpijske prvakinje, 8-kratne svetovne in 4-kratne evropske prvakinje, 10-kratne skupne zmagovalke svetovnega pokala in rekordnim 43 zmagam v svetovnem pokalu dodala še eno, prav posebno zmago - slikanico (foto Grega Valančič)

Janja Garnbret je naslovom olimpijske prvakinje, 8-kratne svetovne in 4-kratne evropske prvakinje, 10-kratne skupne zmagovalke svetovnega pokala in rekordnim 43 zmagam v svetovnem pokalu dodala še eno, prav posebno zmago - slikanico. "Vedno sem si želela plezalno knjigico za otroke. Zelo rada sem z njimi, dajejo mi motivacijo in inspiracijo in s knjigo jim lahko vrnem malo inspiracije. Otrokom želim sporočiti, če si upaš sanjati, trdo delaš in verjameš v to, se da vse uresničiti," je Janja poudarila na predstavitvi knjige 23. aprila v Ljubljani, kjer je izpostavila tudi odločilno vlogo staršev, ki so ji dali svobodo in ji omogočili, da je uresničila svoje sanje. "V pravljici je Janja navihana, ambiciozna, polna energije, vztrajna, ne odneha - ko se nečesa loti, to vedno konča," njene besede kar vabijo v skrivnostni svet knjižnih strani - in plezalnih oprimkov, na katerih za Janjo ni meja!

janja_garnbret_knjiga_book_foto_manca_ogrin
Janja in čudežna roža, resnična pravljica o Janji Garnbret v slovenščini in angleščini (foto Manca Ogrin)

Manca Ogrin